Poutní místo: Kostel Panny Marie Vítězné

Fotky kostela si můžete prohlédnout zde: Fotogalerie

Nejdůležitější data:
8.11.1620 bitva na Bílé Hoře
1622 postavena malá kaplička
1703-30 povstává z iniciativy pražských měšťanů a umělců areál v dnešní podobě
1787 poutní místo zrušeno dekretem Josefa II.
1811 zpustlou stavbu kupuje P. Josef Čapek, kanovník kapituly u Všech Svatých a 1877 odkazuje poutní místo benediktinům, kteři zde duchovní správu vykonávají dodnes
(1950-89 správu vykovnával diecézení kněz)
1999 se konala ekumenická bohoslužba spojená s pohřbením ostatků padlých do spol. hrobu
2007 zde byl založen klášter sester bendediktinek - komunita Venio (www.benediktinky.cz)

Pravidelné bohoslužby jsou v neděli v 11.00 hod. a čtvrtek v 17.30 hod. (v zimním období 16 hod.) Prohlídky jsou možné pod domluvě se setrami.

Poutní místo vzniklo jako poděkování za vítězství v bělohorské bitvě a místo modliteb za padlé a za poutníky. Na oltáři se nachází tzv. Strakonický obraz, který dle legendy sehrál v bitvě významnou roli. Na výzdobě kostela a ambitů se podíleli C.D.Asam (freska v hlavní kupoli), J.A. Shöpf a V. Reiner. Projekt ambitů, rohových kaplí a centrální kupole se připisuje G. Santinimu.

Kostel je částečně opraven, na ambity s unikátní sbírkou evropských mariánských poutních míst se již nedostalo. V současnosti probíhá příprava akce na jejich záchranu s pomocí Norských fondů. Přispějte i Vy finančním darem nebo modlitbou.
Kontakt: rehabilitace.bilahora@centrum.cz
č. ůčtu: 5151515151/2700

Převzato z prezentačního letáku kláštera

A1 Pension Praha – levné ubytování v Praze - levné ubytování blízko letiště – snídaně v ceně – parkování a Wi-Fi zdarma – platba jen za osobu – společenská místnost s krbem – dobrá dostupnost – klidné prostředí - rezidenční čtvrť - doprava klientů nonstop
A1 Pension PrahaPraga NoclehyCzechy